ERP چیست؟

ERP یا برنامه ریزی منابع سازمانی، مدیریت یکپارچه پروسه های اصلی کسب و کار می باشد که معمولا با استفاده از نرم افزارها و تکنولوژی های مربوطه انجام می شود. این پروسه ها شامل مواردی همچون برنامه ریزی و خرید کالا، برنامه ریزی تولید، ساخت و سرویس تحویل، بازاریابی و فروش، مدیریت مواد، مدیریت موجودی، ارسال و پرداخت و تامین بودجه می باشند. واژه ERP به دسته ای از نرم افزارهای مدیریت کسب و کار اطلاق می شود که یک سازمان از آن برای جمع آوری، ذخیره، مدیریت و آنالیز داده های مربوط به فعالیت های تجاری استفاده می کند.

ERP با استفاده از پایگاه داده های معمول شمایی زنده و پیوسته از پروسه های تجاری ارائه می دهد. سیستم های ERP در واقع منابع کسب و کار (جریان پول، مواد خام، ظرفیت تولید) و وضعیت تعهدات کاری (سفارشات، سفارشات خرید، حقوق) را دنبال می کنند. ابزار هایی که این سیستم را می سازند داده ها را میان بخش های مختلف ارائه کننده این داده ها (تولید، خرید، فروش، حسابداری و …) به اشتراک می گذارند. همچنین ERP ها جریان اطلاعات میان کارکردهای تجاری و روابط میان بنگاه با سهام داران خارج از شرکت را مدیریت می کند.

سیستم ERP سیستم های مختلف سازمانی را یکپارچه کرده و معاملات و تولیدات بدون خطا را تسهیل می کند و از این رو باعث افزایش سوددهی سازمان می شود. توسعه سیستم های ERP با سیستم های سنتی متفاوت است. این سیستم ها تحت سخت افزار کامیوتری ایگاه داده و شبکه اجرا شده و معمولا از یک پایگاه داده به عنوان مخزن اطلاعات استفاده می کنند.

در زیر لیستی از محبوب ترین نرم افزارهای ERP در سال 2017 را مشاهده می کنید:

Dynamics از شرکت مایکروسافت

این محصول مایکروسافت یک نرم افزار یکپارچه و جامع مدیریت کسب و کار بوده که به شما در خودکار سازی فرآیندهای حسابداری، ارتباط با مشتری و پروسه های زنجیره تامین کمک می کند.

Deltek Vision از شرکت Deltek

Deltek Vision یک سرویس بر مبنای پروژه بوده که وظایف حسابداری پروژه، مدیریت کاربر، مدیریت منابع، مدیریت پروژه، مدیریت زمان/مخارج را به صورت یکجا در یک محصول ارائه می دهد. از مزایای این محصول می توان به موجود بودن آن برای سیستم عامل های Windows، Android، iOS و به صورت Cloud و تحت وب اشاره کرد. البته کار با این نرم افزار به سادگی Dynamics نبوده و این بزرگترین ویژگی منفی این بسته نرم افزاری می باشد.

ePROMISE ERP از شرکت ePROMIS Solutions

با استفاده از ePROMISE می توان گستره وسیعی از فعالیت ها همچون حسابداری، زنجیره ارزش، پروژه ها ، منابع انسانی، روابط با مشتری و برنامه ریزی را پوشش داده و مدیریت کرد. این نرم افزار را می توان طبق نیازهای بنگاه تجاری شخصی سازی کرد.

SAP ERP از شرکت SAP

این نرم افزار برای شرکت های با اندازه بزرگ و متوسط ساخته شده و قادر است تمامی نیازهای نرم افزاری اصلی مورد نیاز این شرکت ها را تامین کند. SAP ERP هار بخش مدیریت سرمایه، حسابداری، عملیات و سرویس های مشارکتی را به طور کامل پوشش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *