چگونه یک میانبر برای فعال و غیر فعال نمودن فایروال درست کنیم؟

دیوارآتش ویندوز یا ویندوز فایروال ابزاری است که در نسخه‌های رومیزی و سرور سیستم‌عامل‌های ویندوز ایکس‌پی و ویندوز سرور ۲۰۰۳ به بعد به‌کار رفته است. این دیوارآتش تا قبل از ارائه سرویس پک دو ویندوز ایکس‌پی در سال ۲۰۰۴، به نام ( Internet Connection Firewall ) شناخته می‌شد. هنگامی که ویندوز ایکس‌پی در سال ۲۰۰۱ ارائه شد دارای دیوارآتشی با کارایی محدود به نام « دیوارآتش اتصال اینترنتی » بود. این دیوارآتش برای جلوگیری از ناسازگاری‌های نرم‌افزاری در ویندوز بصورت پیش‌فرض غیرفعال شده‌بود و از آنجا که قسمت مربوط به تنظیمات آن در بخش تنظیمات شبکه نهفته شده‌بود بسیاری از کاربران متوجه آن نمی‌شدند و در نتیجه به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گرفت. در اواسط سال ۲۰۰۳ کرم بلستر بسیاری از رایانه‌های دارای سیستم‌عامل ویندوز را بخاطر نقص در سرویس ارپی‌سی (Remote procedure call) ویندوز مورد حمله قرار داد. چندین ماه بعد کرم ساسر نیز مانند کرم بلستر عمل کرد. در سال ۲۰۰۴ کرم‌های رایانه‌ای حملات گسترده‌ای به سیستم‌های دارای نقص امنیتی وارد می‌کردند که این امر باعث انتقادات زیادی به مایکروسافت در زمینه محافظت از کاربران در برابر اینگونه حملات شد در نتیجه مایکروسافت تصمیم گرفت دیوارآتش موجود در وینوز ایکس‌پی را بهینه سازد و آن را تحت عنوان دیوارآتش ویندوز معرفی نماید. یکی از امکانات جدید این دیوارآتش گزارش امنیتی بود که نشانی پروتکل اینترنت و دیگر اطلاعات مربوط به اتصالات رایانه‌های خانگی و اداری به اینترنت در آن ثبت می‌شد. بعنوان مثال از این اطلاعات می‌توان برای ردیابی یک رایانه متعلق به یک شبکه در زمانی که به یک وب‌گاه متصل می‌شوداستفاده کرد. این گزارش امنیتی بطور پیش‌فرض، فعال نیست و باید با حساب مدیریتی ویندوز آن را فعال کرد. البته نکته ای که قابل ذکر است این می باشد که این ابزار گاهی بسیار آزار دهنده نیز می باشد و برای کرک کردن نرم افزار ها آن را باید گاهی خاموش کرد. اکثر افراد پس از خاموش کردن این ابزار نسبت به روشن کردن آن اقدامی نمیکنند. با این روش شما چند کلیک با خاموش و روشن کردن این ابزار فاصله دارید.

برای ایجاد این شورتکات روی فضای خالی دسکتاپ راست کلیک کنید و از New گزینه Shortcut  را انتخاب کنید.

سپس در پنجره باز شده در کادر خالی عبارت زیر را وارد و این پروسه را نهایی کنید. نام این شورتکات را Disable Firewall یا هر نامی مرتبطی که نشان دهنده خاموش کردن فایروال باشد بگذارید.

netsh firewall set opmode disable

برای درست کردن یک شورتکات که دوباره این ابزار را روشن کند نیز در یک پنجره دیگر Shortcut که باز کرده اید هم عبارت زیر را وارد کنید و نام آن را به گونه ای انتخاب کنید که بعداً بدانید برای روشن کردن فایروال است(مانند Enable Firewall).

netsh firewall set opmode enable

حال با دوبار کلیک کردن بر روی این شورتکات ها میتوانید فایروال خود را خاموش و یا روشن کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *