چگونه ویروس ها را بدون بدن آنتی ویروس پاک کنیم؟

نرم افزارهای آنتی ویروس همیشه قادر به پیدا کردن تمامی ویروس ها و رفع نیاز های امنیتی شما نیستند. حتی ممکن است برخی فایل های ویروسی نرم افزار های امنیتی شما را غیر فعال کنند. در این مواقع لازم است خود دست به کار شده و با شناسایی فایل های ویروسی در حال اجرا بر روی رایانه تان آن ها را حذف کنید. برای این کار به یک نرم افزار جانبی به نام Autoruns نیاز دارید که می توانید این نرم افزار کم حجم را از آدرس زیر از سایت رسمی مایکروسافت دریافت کنید:

http://technet.microsoft.com/en-au/sysinternals/bb963902.aspx

پس از دانلود این فایل کافیست آن را از حالت فشرده خارج کرده و فایل autoruns.exe را اجرا کنید. پس از اجرا روی Agree کلیک کنید. محیط این نرم افزار به گونه ای است که در شاخه های مختلف نرم افزار های در حال اجرا دسته بندی شده اند. در شاخه Everything نیز تمامی نرم افزار ها و سرویس های در حال اجرا نمایش داده می شوند. برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در زمان آغاز به کار سیستم کافیست تیک کنار آن ها را بردارید. در صورتی که تمایل دارید برنامه را به کل حذف کنید نیز روی آن راست کلیک کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.

برای شناسایی و تشخیص برنامه های ویروسی از غیر ویروسی توجه به چند نکته الزامیست. برنامه هایی که دارای Publisher و Description نیستند ممکن است ویروسی باشند پس لازم است به آن ها توجه کنید. در صورت شک داشتن و نبود اطمینان کافی در خصوص ویروسی بودن برنامه ها کافیست روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Search online را انتخاب کنید تا اطلاعات موجود از این برنامه در اینترنت نمایش داده شوند. همچنین ویروس ها معمولا در شاخه Logon می باشند. با بررسی تاریخ ایجاد برنامه ها نیز می توان به ویروسی بودن آن ها پی برد. به این معنی که اگر مشاهده کردید برنامه ای در روزی ایجاد شده که شما هیچ برنامه ای نصب نکردید ممکن است که ویروسی باشد. بیشتر فایل های ویروسی نیز در مسیر های C:windows و C:windowssystem32 ذخیره می شوند. پس از یافتن فایل های ویروسی مسیر آن ها را به خاطر بسپارید.

پس از شناسایی فایل های ویروسی مراحل زیر را طی کنید:

  • روی برنامه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Delete را انتخاب کنید.
  • به Task manager رفته و روی پروسه مربوط به برنامه راست کلیک کنید و End process را انتخاب کنید
  • سپس به آدرس فایل های ویروسی که از قبل به خاطر سپرده اید رفته و این فایل ها که پسوندهای exe و dll دارند را به صورت کامل پاک کنید.

توجه کنید که پس از اجرای مراحل بالا لازم است سیستم خود را Restart کنید.

پس از روشن شدن سیستم لازم است تا دوباره چک کنید که فایل های ویروسی و همچنین پروسه های مربوطه در Task manager وجود دارند یا خیر. در صورتی که مشکل برطرف نشده بود پیشنهاد می شود از کمک افراد متخصص در این زمینه بهره بگیرید. اما با کمی آزمون و خطا می توان روش خلاص شدن از شر این فایل ها را خود بیاموزید. تنها کمی وقت و حوصله نیاز است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *