چگونه خطای Low Disk Space درایو C را بر طرف کنیم

پر شدن درایو های ویندوز می تواند دلایل متعددی مانند اشغال فضا توسط فایل های شخصی، ویروسی شدن کامپیوتر و … داشته باشد. اما زمانی که صحبت از درایو C می شود این پر شدن فضای ذخیره می تواند دلایل دیگری داشته باشد. در زیر چند دلیل عمده و معمول که باعث پر شدن فضای درایو C می شوند را بررسی کرده و راه حل هایی برای آن ها ارائه می دهیم.

System Protection

ویندوز به صورت خودکار مقداری از فضای حافظه درایو C را تحت عنوان System Protection برای حفاظت از رایانه شما به خود اختصاص می دهد. در این فضا اطلاعات مربوط به تنظیمات سیستم و فایل های شخصی شما به صورت نسخه پشتیبان ذخیره می شوند تا در صورت بروز هر گونه مشکل امکان بازیابی آن ها وجود داشته باشد.اختصاص میزان فضای کافی به ویندوز برای انجام این کار عاقلانه می باشد اما در صورتی که فضای کل حافظه شما کم بوده و یا شما تمایلی به انجام این کار ندارید به راحتی می توانید میزان این فضای اختصاصی را کم کنید.

 

 

در ابتدا روی My Computer کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

 

 

سپس روی Advanced System Settings کلیک کنید.

 

 

در پنجره باز شده به سربرگ System Protection رفته و با انتخاب درایو C روی Configure کلیک کنید.

 

 

در این پنجره می توانید مقدار فضای اختصاص داده شده در رایانه خود و همچنین فضای مصرفی را مشاهده کنید. در این مثال 10 گیگابایت فضای اختصاصی به ویندوز واگذار شده و 1.8 گیگابایت فضا نیز استفاده شده است.

پس از انتخاب میزان فضای دلخواه خود با کلیک کردن روی گزینه OK کل پنجره ها را ببندید.

Disk Cleanup

با استفاده از فرآیند Disk Cleanup می توانید فایل های اضافی که استفاده خاصی از آن ها نمی شود را به صورت خودکار توسط خود ویندوز یافته و پاک کنید.

 

 

برای این کار روی درایو C راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

 

 

روی Disk Cleanup کلیک کنید.

 

 

پس از پایان اسکن فایل ها توسط ویندوز روی OK و سپس روی Delete files کلیک کنید تا تمامی فایل های غیر ضروری از حافظه درایو C شما پاک شوند.

فایل های به روز رسانی ویندوز

افرادی که از به روز رسانی و آپدیت ویندوز استفاده می کنند می توانند از این روش برای خلاص شدن از شر برخی فایل های اضافی استفاده کنند. معمولا ویندوز پس از به روز رسانی برخی فایل های قدیمی را در درایو C ذخیره می کند. شما می توانید با مراجعه به قسمت زیر در درایو C به صورت دستی این فایل ها را پاک کنید:

 

c:windowssoftwaredistributiondownloads

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *