چگونه برای اسلیپ کامپیوتر یک میانبر بسازیم؟

حالت Sleep ، خواب یا معلق به حالت خاصی از وضعیت پردازش رایانه که برای جلوگیری از به هدر رفتن زمان پردازشگر طراحی شده‌است، می‌گویند. در رایانه پردازش‌ها برای اجرا شدن در حافظه اصلی در صف انتظار برای پردازشگر منتظر آن می‌مانند. به دلیل اینکه پردازشگر سرعت بالایی دارد، در مواقعی تمامی پردازش‌ها برای ادامه روند خود منتظر عملی مثل عملیات I/O می‌مانند. در این حالت پردازشگر بیکار خواهد بود. در برخی سیستم‌عامل‌ها حالت معلق، حلال این مشکل است. روش کار به این صورت است که فرآیند از حافظه اصلی به دیسک منتقل می‌شود. زمانی که پردازشی در حافظه اصلی در حالت آماده نیست سیستم‌عامل پردازشی مسدود را از حافظه اصلی خارج کرده و به صف پردازش‌ها روی دیسک می‌برد. برای پرکردن فضای ایجاد شده، سیستم‌عامل دو راه خواهد داشت. یا فرآیندی جدید را بپذیرد یا فرآیندی که قبلاً معلق بوده را بپذیرد.  واضحاً یکی از بهترین حالت ها برای زمانی است که مدت کوتاهی دسترسی به رایانه تان ندارید و از این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی بزرگی می کنید. حال اگر میخواهید یک میانبر برای این حالت بسازید باید ابتدا

یک فایل notepad باز کنید و کد زیر را درون آن کپی کنید:

Dim objShell

Set objShell = CreateObject(“Shell.Application”)

objShell.ShutdownWindows

set objShell = nothing

Set WshShell = CreateObject(“WScript.Shell”)

WshShell.SendKeys “{Enter}”

Set WshShell = Nothing

سپس فایل را ذخیره کنید و فرمت آن را با تغییر دادن پسوند آن به vbs تغییر دهید.  حال اگر روی این فایل دوبار کلیک کنید، کامپیوتر شما به حالت Sleep میرود.

یک روش دیگر نیز برای این کار وجود دارد. بار دیگر notepad  را باز کنید و دستور زیر را در آن کپی کنید:

powercfg -h off

rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

powercfg -h on

پس از کپی کردن متن و ذخیره کردن مطلب، پسوند آن را به cmd  تغییر دهید. حال با دوبار کلیک کردن سیستمتان روی حالت Sleep قرار میگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *