چگونه امنیت سیستم خود را با چند نکته بالا ببریم؟

مهم نیست شما یک کاربر حرفه ای و یا تازه کار باشید، برای همه ما این اتفاق پیش آمده که با رعایت نکردن برخی نکات ساده دچار مشکلات امنیتی و سیستمی شده که خلاص شدن از آن ها کاری بسیار دشوار است. در این مقاله به برخی از مشکلات و اشتباهات که هر کاربری ممکن است به آن ها دچار شود پرداخته ایم.

هشدارهای امنیتی جعلی

یکی از ترفندهای هکرها برای نفوذ به رایانه شما استفاده از پیام های هشدار در خصوص بروز یک مشکل در سیستم شماست. به این صورت که فرد هکر سعی می کند با نمایش یک پیغام خطای به ظاهر مهم شما را مجاب کند برای تصحیح آن روی لینک خاصی کلیک کرده و یا فایل خاصی را اجرا کنید. در بسیاری از این موارد ظاهر فایل ها و پیام های مذکور بسیار رسمی و قانونی بوده و کاربر هیچ شکی به موضوع نخواهد کرد و زمانی متوجه نفوذ هکر خواهد شد که دیگر کار از کار گذشته! برای مقابله با این نوع حملات هکری بهتر است در زمان مشاهده هر گونه خطا و پیغام سیستمی ابتدا آن را با دقت مطالعه کرده سپس اقدامات مناسب را انجام داد.

نرم افزارهای امنیتی جعلی

بسیاری از نرم افزارهای ضد جاسوسی و ضد بد افزار که در محیط وب تبلیغ می شوند خود بد افزار بوده و باعث مزاحمت شما می شوند. بسیاری از این ابزارها با دادن وعده هایی نظیر ارائه امکانات رایگان و توانایی از بین بردن تمامی ویروس ها و بدافزار های شما و همچنین با تبلیغات بسیار زیاد و مزاحم کاربر را مجبور به نصب خود کرده و این درست زمان آغاز مشکلات شماست. چرا که معمولا این گونه نرم افزارها اجازه حذف نصب را به کاربر نداده و خلاص شدن از شر آن ها و تبلیغات شان از بد افزارها نیز بدتر است. بهترین راه مقابله با بد افزار ها و ویرووس ها استفاده از نرم افزارهای امنیتی شناخته شده و رسمی است که امتحان خود را پس داده اند.

سرقت مرورگر

روشی که بسیاری از هکرها برای هدایت کاربر به سمت سایت های دارای بد افزار استفاده می کنند سرقت مرورگر می باشد. سرقت مرورگر شکل های مختلفی دارد برای مثال با استفاده از لینک کردن صفحه پیش فرض با اولین کلیک در سایت، یک صفحه مرورگر در پس زمینه کاربر باز شده که در صورتی که کاربر متوجه آن نشود ممکن است در ادامه با تعامل کردن با آن صفحه گرفتار بد افزار ها شود. روش های دیگری نیز نظیر تغییر کد های جاوا اسکریپت صفحه، استفاده از Smartsearch برای تغییر رجیستری کاربر و … برای سرقت مرورگر وجود دارند. در کل برای جلوگیری از بروز این گونه مشکل ها بهتر است پیشگیری انجام داد و با رعایت مراتب امنیتی در هنگام وب گردی به دام این گونه سایت ها و بد افزار ها نیفتاد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *