هواپیمای غول پیکر پاول آلن از آشیانه خارج شد!

پاول آلِن(Paul Allen) یکی از بیانگذاران مایکروسافت قریب به 6 سال در حال کار کردن بر روی یک هواپیما بود که وظیفه داشت به فضا راکت ارسال کند. امروز کمپانی او Stratolaunch Systems برای اوّلین بار هواپیما آماده شده را از آشیانه واقع در صحرای موهاوی بیرون آورد. نام این هواپیما Stratolaunch aircraft است و واقعاً بزرگ طراحی شده است. طول بالهای این هواپیما 117 متر  و وزن آن نزدیک به 227 تن است که آن را تبدیل به یکی از بزرگترین هواپیماهای جهان کرده است که میتواند تا وزن 363 تن  را با خود حمل کند. استراتولانچ به کمک 28 چرخ بر روی زمین حرکت  میکند و قدرت پیشرانش به کمک شش موتور 747 تأمین می شود.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد چرا این هواپیما تا این حد بزرگ طراحی شده است. آلِن برنامه دارد تا از این هواپیما برای پرتاب راکت به فضا استفاده کند چرا که در این روش به مقدار کمتری سوخت نیاز است و استراتولانچ میتواند سرعت اوّلیه برای راکت را تا حد بسیار زیادی تأمین کند. مشتری اوّل نیز قبل از اینکه محصول نهایی آماده شود سرویس این هواپیما را رزرو کرده است. شرکت Orbital ATK قرار است در سال 2019 با این هواپیما راکت هایی را به فضا ارسال کند و در مدار زمین قرار دهد.

البته قبل از اینکه هر راکتی توسط این هواپیما حمل شود، این غول 227تنی باید تست ها و بررسی های هوایی را به اتمام برساند. امروز فاز اوّل تست و بررسی بود و سازندگان اجازه دادند تا داربست های نگه دارنده وزن هواپیما جدا شود و چرخها برای اوّلین بار وزن هواپیما را تحمل کند. کمپانی در وبسایت خود در این ارتباط اینگونه نوشته است:

حرکت امروز گام مهمی در آماده سازی این هواپیما بود و نهایتاً در آینده نزدیک، تست های زمینی و فنی روی این محصول انجام خواهد شد تا اینکه نهایتاً به تست های پروازی برسیم.

پیش بینی می شود استراتولانچ بتواند اوّلین پرواز آزمایشی خود را در سال 2019 انجام دهد.

منبع: theverge

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *