تنظیمات مربوط به Page setup در چاپ

زمانی که در نرم افزار پراجکت وارد بخش چاپ می شوید گزینه های مختلفی پیش روی شما قراردارد که پیشتر توضیحاتی کلی در مورد آنها داده ایم. در این قسمت قصد داریم کاربرد و چگونگی استفاده از گزینه Page Setup را توضیح دهیم.

 پس از کلیک بر روی این گزینه پنجره ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید باز خواهد شد که به بررسی گزینه های مختلف آن می پردازیم.

Page : در این سربرگ می توانید با استفاده از گزینه Orientation عمودی و یا افقی بودن برای چاپ فایل مورد نظر را انتخاب کنید. گزینه Scaling  مربوط به مقیاس چاپ، گزینه Paper size مربوط به سایز کاغذ برای چاپ و گزینه First page number برای شماره گذاری صفحات به صورت دستی و یا خودکار می باشد.

Margins : در این سربرگ می توان با استفاده از Top ، Left ، Right و Bottom حاشیه کاغذ برای چاپ را از چهار طرف مشخص نمود. گزینه بعدی که Border around نام دارد وجود ویا عدم وجود یک کادر برای چاپ را مشخص می کند.

Header : سربرگ بعدی که هدر نام دارد به تنظیمات سربرگ چاپ که قسمت بالایی صفحه است مربوط می شود. در این بخش با استفاده از گزینه های Right، Center و Left می توان تعیین کرد که سربرگ اصلی در کدام قسمت قرار گیرد. گزینه های پایین که به صورت آیکون در کنار یکدیگر قرار گرفته اند به ترتیب از چپ به راست  مربوط به قالب بندی، شماره صفحه، تعداد کل صفحات، تاریخ جاری، زمان جاری، نام فایل و درج تصاویر دلخواه به عنوان سربرگ می باشد. برای دسترسی به سایر فیلدها، می توانید  از کادرهای بازشوی General یا Project fields استفاده کنید.

Footer : تنظیمات فوتر که مربوط به پابرگ یا همان پایین ترین قسمت صفحه می باد نیز دقیقا مشابه Header است. از تفاوت های موجود میان این دو بخش می توان تعداد خطوط مختلف اشاره کرد.

Legend : این خش مربوط به تنظیمات قسمتی است که بالای پابرگ قرار می گیرد. همانند بخش های قبلی در این قسمت هم می توانید مطالب خود را در سه قسمت راست، چپ و مرکزی صفحه قرار دهید. گزینه های بخش Legends On مربوط به قرار دادن این مطالب در صفحه های مختلف می باشد. آیکون موجود در این سربرگ دقیقا مشابه بخش های قبلی است. از تفاوت های این سربرگ با سربرگ های قبلی می توان به Width  اشاره کرد که مربوط به تنظیمات پهنای صفحه می باشد.

View : آخرین سربرگ موجود در این  قسمت که ویو نام دارد مربوط به نمایش یک صفحه برای چاپ می باشد. این دارای گزینه گزینه های متععدی بوده که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

Print all sheet columns : با فعال کردن این گزینه تمامی ستون های موجود در صفحه چاپ می شوند.

Print first number columns on all pages : با استفاده این گزینه می توان اعیین کرد که چه تعدادی از ستون های سمت چپ جدول در تمام صفحه های افقی تکرار شوند.

Print notes : این گزینه تمامی یادداشت هارا نیز چاپ می کند.

Print blank pages : درصورت غیر فعال بودن این گزینه صفحات خالی چاپ نخواهند شد.

Fit timescale to end of page : این گزینه که بیشتر در این نرم افزار کاربرد دارد مربوط جای دادن محور زمانی در یک صفحه می باشد. البته اگر حجم محتوا از بیشتر از مقدار تعیین شده باشد چنین نتیجه ای به دست نخواهد آمد کاربر باید مقیاس های کوچک تری برای محور زمان انتخاب کند.

Print column totals : با  فعال کردن این گزینه تمامی ستون های موجود در یک پروژه

با استفاده از مطالبی که در این قسمت گفته شد شما می توانید به راحتی تمامی اطلاعات مورد نظر خود را در نرم افزار پراجکت چاپ کرده و از آنها استفاده کنید. در قسمت های بعدی توضیحات بیشتری در مورد بخش های مختلف این نرم افزار خواهیم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *