به گفته مایکروسافت بخش هایی از کد منبع ویندوز 10 لیک شده است

به گزارش مربع ظاهرا در هفته گذشته بخشی از کد منبع سیستم عامل Windows 10 لو رفته است. فایل های منتشر شده در وبسایت Beta Archives، که وبسایتی برای معرفی نسخه ها و به روز رسانی های سیستم عامل ویندوز است ، مربوط به بخش های USB، ذخیره سازی در حافظه و درایور های وای فای می باشد. یکی از مسئولین Microsoft در این خصوص گفت:

طبق بررسی های انجام شده توسط این ما کدهای منتشر شده بخشی از کد منبع اشتراکی سیستم عامل ما بوده که توسط شرکا و همکاران ما استفاده می شود.

در حالی که ادعا شده که حجم این فایل ها که شامل نسخه های عرضه نشده ویندوز نیز می باشند بیش از 32 ترابایت است، طبق بررسی های انجام شده بیشتر این فایل ها از ماه ها و حتی سال ها قبل در دسترس بوده اند. به گفته مالک Beta Archives حجم فایل های منتشر شده تنها 1.2 گیگابایت بوده و از این سایت حذف شده اند.

این لیک دقیقا دو روز پس از دستگیر شدن دو فرد در انگلستان به جرم دسترسی غیر مجاز به شبکه مایکروسافت رخ داد. طبق تحقیقات پلیس مشخص شده که حداقل یکیاز این دو فرد در ارائه اطلاعات به Beta Archives نقش داشته است. هنوز ارتباط این دو فرد با لیک شدن اطلاعات ویندوز به صورت رسمی تایید نشده اما مایکروسافت اعلام کرده که در خصوص وقوع این گونه حوادث و از سوی برخی مشتاقان ویندوز ابراز نگرانی کرده است. به گفته یکی از ادمین های این وبسایت، وی با کمک چند تن از کاربران (که نام آن ها فاش نخواهد شد) موفق شده فایل های مذکور را به صورت مستقیم از وبسایت مایکروسافات دانلود کند. در صورتی که این موضوع حقیقیت داشته باشد ممکن است سیستم شبکه مربوط به نسخه های ویندوز در ماه مارس هک شده باشند.

مایکروسافت طی سال های اخیر موفق شده با ارسال نسخه های اولیه از ویندوز های خود برای تسترها از معضل لیک شدن نسخه های جدید این سیستم عامل جلوگیری کند. در گذشته این شرکت با چنین مسائلی به شدت مقابله کرده و حتی یک بار برای ردیابی یک لیک مرتبط با ویندوز 8 حساب Hotmail یک وبلاگ نویس را اسکن کرده بود.

منبع: TheVerge

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *