ارسال سیگنال های غیر قابل هک توسط چین تا فاصله 1200 کیلومتری

هک کردن، حملات و جاسوسی سایبری همیشه موضوع داغی بوده است. همه دولت ها و شرکت های بزرگ نظیر گوگل و اپل همواره به دنبال راهکاری برای رمزنگاری ارتباطات خود هستند تا آن ها را غیر قابل نفوذ کنند. حال به نظر می رسد چین توانسته در این زمینه از تمامی رقبا پیشه بگیرد.

اخیرا چین با استفاده از ماهواره کوانتومی خود که سال گذشته به فضا پرتاب کرده بود، سیگنالی ارسال کند که به گفته محققان این کشور غیر قابل هک می باشد. به گفته این محققان این مهم با استفاده از یک شاخه از علم فیزیک که روزگاری توسط آلبرت اینشتین پایه گذاری شده بود محقق شده است.

این ماهواره با استفاده از پدیده خاصی به نام گرفتگی کوانتومی این سیگنال را ارسال می کند. گرفتگی کوانتومی مبحثی بسیار شگفت انگیز در فیزیک می باشد که طی آن دو و یا چند ذره در هم تنیده – که به آن ها “دو قلو” نیز گفته می شود – به صورت همبسته عمل می کنند، حتی زمانی که از یکدیگر فاصله زیادی داشته باشند. این یعنی زمانی که تنها یکی از این ذرات تحریک شوند، ذرات دیگر نیز رفتار مشابهی را تجربه خواهند کرد.

دانشمندان چینی با استفاده از جفت های فوتون همبسته با فاصله 1200 کیلومتری از یکدیگر موفق شدند یک کانال ارتباطی برقرار کنند که عملا غیر قابل نفوذ و هک می باشد. در دیگر انواع ارتباطات همیشه بین فرستنده و گیرنده چند عامل دیگر نیز نقشی ایفا می کنند، اما از آن جا که در گرفتگی کوانتومی اطلاعات در واقع بدون ارسال هیچ گونه داده مخابره می شوند این می تواند روشی بسیار خوب برای ارسال پیام های مهم به نقاط دور دست باشد.

مبحث گرفتگی کوانتومی چیز جدیدی نیست و دانشمندان در گذشته نیز موفق شده بودند ارتباط میان دو ذره با فاصله 100 کیلومتری از یکدیگر را برقرار کنند. اما این آزمایش جدید ثابت کرد که می توان از این پدیده در ابعاد بسیار گسترده تری استفاده کرد.

نظرات خود را در این خصوص با مربع به اشتراک بگذارید.

منبع: BGR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *