چگونه فعالیت های جاری سیستم با استفاده از خط فرمان مشاهده کنیم؟

چگونه فعالیت های جاری سیستم با استفاده از خط فرمان مشاهده کنیم؟

نوشته شده توسط: افشین طهرانی , منتشر شده در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , بازدید: ۳۴۶ چگونه فعالیت های جاری سیستم با استفاده از خط فرمان مشاهده کنیم؟

یکی از اقدامات امنیتی معمول که توسط کاربران برای شناسایی ها و نرم افزارهای مخرب انجام می شود، بررسی جاری در ویندوز می باشد. برخی از بد افزار ها و های جاسوسی با اتصال پنهان به باعث بروز برای کاربر شده و بررسی فعالیت های اینترنتی سیستم می تواند از بروز نین مشکلاتی جلوگیری کند. هچمنین برخی نرم افزارهای سیستمی بدون اجازه کاربر به اینترنت متصل شده و به انتقال داده می پردازند که این حالت ممکن است باب میل کاربر نباشد. در این وضعیت می توان با شناسایی این نرم افزار ها و بدافزار ها از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری کرد. با استفاده از این ترفند می توانید تمامی اتصالات برقرار شده با اینترنت توسط نرم افزارها را با جزئیات مشاهده کنید. 

در ابتدا می بایست به خط فرمان دسترسی پیدا کنید. برای این کار کلیدهای Win+R را فشرده و در پنجره پس از نوشتن عبارت cmd کلید Enter را بزنید. همچنین با جستجوی عبارت در منوی start استارت نیز می توانید به خط فرمان دسترسی پیدا کنید.

سپس در دستور زیر را وارد کنید: 

netstat -b 5

 

با اجرای این فرمان تمامی های جاری سیستم با جزئیات کامل نمایش داده خواهند شد. داده های نمایش داده شده هر 5 ثانیه به روز رسانی می شوند. برای ذخیره کردن و بررسی بهتر این داده ها می توانید از این دستور استفاده کنید: 

netstat -b 5 > Report.txt

 

پس از مدت زمان دلخواه (معمولا چند دقیقه) کلیدهای Ctrl + C را فشرده و سپس با مراجعه به و وارد کردن عبارت Report.txt وارد فایل متنی حاوی داده های مربوطه شوید. در صورت مشاهده هرگونه رفتار مشکوک از سوی نرم افزار های موجود در لیست می توانید اقدامات امنیتی در رایتای جلوگیری از اتصال و یا حذف آن انجام دهید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
ارسال دیدگاه :

مکعب را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

عضویت در خبرنامه مکعب

برای دریافت خبرنامه پست الکترونیک خود را وارد کنید!
در حال بررسی ...
تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت سازه اینترنتی مکعب می باشد و هرگونه کپی برداری به همراه ذکر منبع بلامانع می باشد..