تیر۱۲

افق های یادگیری ماشین با iOS13


  • افق های یادگیری ماشین با iOS13

شرکت اپل قصد دارد با به کار گیری الگوریتم های یادگیری ماشینی سیستم عامل iOS 13 را هوشمند تر از گذشته در اختیار کاربران و توسعه دهندگان نرم افزار قرار دهد. این شرکت با استفاده از فریم ورک Vision، قابلیت های گسترده ای در زمینه بینایی ماشینی در اختیار نرم افزارهای تحت سیستم عامل iOS 13 که در محصولات آیفون، آی پد و مک استفاده می شوند قرار خواهد داد.

این فریم ورک قابلیت تشخیص چهره، اشیاء و حتی جزئیات چهره را فراهم کرده و همچنین می توان از آن برای انجام محاسبات تجزیه و تحلیل نقاط برجسته تصویر یا Saliency Analysis نیز استفاده کرد. Vision برای انجام این وظایف از یک مدل سفارشی Core ML استفاده می کند. همچنین طبق گزارشات، شرکت اپل از API های iPadOS 13، tvOS 13، macOS Catalina، VNAnimalDetectorCat و VNAnimalDetectorDog در سیستم عامل جدید خود استفاده خواهد کرد.

اپل از چند سال پیش برای شناسایی اشیاء در آلبوم های عکس از یادگیری ماشینی در اپلیکیشن Photos استفاده می کند. این تکنولوژی قادر است با استفاده از هوش مصنوعی و کنار هم قرار دادن عکس‌ ها، اتفاقاتی که در تصویر رخ می دهد را نشان دهد. برای مثال می‌توان به قابلیت شناسایی تصاویر مربوط‌ به محیط های مختلف مانند تصاویر مربوط‌ به پارک، کنسرت، سفر، تولد، موزه‌ و یا مراسم عروسی از یکدیگر اشاره کرد.

اپل قصد دارد با ارائه قابلیت های تکنولوژی یادگیری ماشینی پیشرفته خود در قالب فریم ورک هایی همچون Vision، Natural Language و Speech، سازندگان نرم افزارها را در امر هوشمند تر کردن برنامه های ساحته شده برای سیسیتم عامل iOS یاری کند. در حال حاضر توسعه ‌دهندگان می‌توانند با استفاده از ابزارهای Xcode 11  اپل که روی macOS کاتالینا نیز قابل اجرا است، با استفاده از ابزار جدید  Create ML، بدون نیاز به سرور های یادگیری مدل و تنها با استفاده از کتابخانه ‌های نمونه‌ داده روی کامپیوتر شان، مدل‌های یادگیری ماشینی خود را توسعه و آموزش دهند. به ‌لطف پشتیبانی سیستم عامل مک از کارت ‌های گرافیکی اکسترنال می ‌توان برای آموزش مدل ‌های پیچیده ML حتی از  GPU‌های اکسترنال قدرتمند نیز بهره برد.

در کنار ARKit  و Reality Composer برای ساخت محتوای واقعیت افزوده، ابزارCreate ML  به توسعه دهندگان کمک می کند تا اپلیکیشن‌هایی بسازند که هوشمند بوده و به ‌مرور زمان رشد می‌کنند. این فرایند یادگیری که هم اکنون در دستگاه‌ های مبتنی بر iOS 13 و iPadOS 13 قابل اجرا می باشد، برای هر کاربر به صورت کاملا محلی صورت گرفته تا اپلیکیشن ‌ها بتوانند با سلایق و روزمرگی کاربران آشنا شده و خود را با آن‌ها وفق دهند. در این اپلیکیشن ها از فرآیندی مشابه آنچه در فیس آیدی برای سازگار شدن با تغییرات چهره به کار می رود استفاده می کنند. در حال حاضر خود شرکت اپل از ابزار ML  در  Siri Intelligence، اپلیکیشن Photos و اپلیکیشن‌های رسانه‌ای جدید از جمله Podcasts استفاده می‌کند.


نوشته شده توسط: فرهاد نجاری / بازدید: ۶۰۲


ثبت دیدگاه

دیدگاه ها (۰)