سوء استفاده از Deep Video Portrait در ساخت اخبار جعلی

سوء استفاده از Deep Video Portrait در ساخت اخبار جعلی

نوشته شده توسط: سیاوش محمد , منتشر شده در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ , بازدید: ۶۹۴ سوء استفاده از Deep Video Portrait در ساخت اخبار جعلی

اگر فکر می کنید اخبار جعلی تا به امروز مشکلات زیادی ایجاد کرده باید بگوییم که مبارزه با اخبار جعلی قرار است بسیار سخت تر شود. با کمک فناوری ، ویدئو هایی تحت عنوان کلیپ های “deep fake” تولید می شود که بسیار واقعی و در عین حال وحشتناک هستند. این فناوری توسط گروهی از محققان به رهبری موسسه انفورماتیک Max Planck آلمان توسعه یافته است.

این تیم به کمک سیستم یادگیری عمیق و می تواند حالت صورت بازیگران را به گونه ای ویرایش کند که دقیقا با صداگذاری مربوطه هماهنگی کامل داشته باشد. حالت چشم و خیره شدن بازیگران و همچنین موقیت سر آنها نیز قابل تغییر می باشد و حتی امکان تغییر حالت چشم و ابرو برای هماهنگی با دهان بازیگران نیز وجود دارد.

هیونگوو کیم یکی از محققان این موسسه در این خصوص گفت:

عملکرد این سیستم به گونه ای است که با استفاده از مدل سه بعدی، جزئیات حرکت ابروها، چشم ها، بینی و وضعیت سر بازیگر را کپچر می کند. پس از ترانهادن این حرکت ها به بازیگر دیگر در فیلم، وضعیت و حرکت اجزاء صورت و لبها با صدای دوبله شده جدید هماهنگ می شود.

به گفته این محققان، می توان از این سیستم در صنعت فیلم سازی به صورت گسترده استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از آن در دوبله فیلم های خارجی با هزینه بسیار کم استفاده کرد. زیرا در دنیای امروزه, دوبله کردن فیلم ها باعث ایجاد ناهماهنگی میان بازیگران و صدای دوبلر می شود.

با توجه به تمام نکات ذکر شده، باید این را هم در نظر گرفت که پتانسیل سوء استفاده از این سیستم  برای کارهای غیر اخلاقی دیده می شود. در کنار فناوری های دیگر هماهنگ سازی کلمات که بر پایه هستند، بر فرض مثال، امکان دستکاری سخنان شخصی مهم مانند اوباما وجود دارد. امیدواریم که آموزش ها و فرهنگ سازی ها، محیطی امن برای استفاده مفید این سیستم فراهم کند. این تحقیق در کنفرانس در ونکوور کانادا معرفی شد.

منبع: DigitalTrends

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
ارسال دیدگاه :

مکعب را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

عضویت در خبرنامه مکعب

برای دریافت خبرنامه پست الکترونیک خود را وارد کنید!
در حال بررسی ...
تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت سازه اینترنتی مکعب می باشد و هرگونه کپی برداری به همراه ذکر منبع بلامانع می باشد..